نوشته هایی که درمورد ’ FriendFeed ’ هستند

دیدیش: فرندفید، توییتر، و باقی قضایا

قبلا در مورد کارهایی که روی فرندفید انجام می دهم نوشتم (ببینید) امروز کدی که از فرندفید اطلاعات استخراج می کرد را بازنشسته کردم و کار روی Social را سرعت دادم. بطور خلاصه، Social کاربران فارسی زبان ِ شبکه های  اجتماعی مختلف را استخراج می کند و قرار است اطلاعات ِ جانبی نظیر وبلاگ ِ صاحب اکانت و غیره را هم به بانک داده اضافه کند. Social یکی از بلوک های مرکزی Profiler است.

فعلا Social  روی توییتر و فرندفید کار می کند. برای شناسایی شبکه های اجتماعی مختلف به Social از چنین فایل هایی استفاده می کنم:

friendfeed_ini.png

فرندفید

twitter_ini.png

توییتر

از هر نوع ایده یا نظری بشدت استقبال می شود. بیشتر حرف می زنیم.

فرندفید نوعی درخت استوایی نیست!

تویتر، فرندفید، خوراک، شبکه های اجتماعی، اینها فقط اسباب بازیهای یک عده وبلاگ نویس ِ شیفته ی تکنولوژی نیستند.

امروز با دوستان ِ یکی از سایتهای تحلیلی ِ فارسی گپ می زدیم. وقتی گفتند که سایتشان خوراک ندارد بدون اختیار گفتم “این که خیلی بده!” و البته بعد پشیمان شدم از این انتقاد ِ علنی و شاید برخورنده. آنجا هم گفتم، و در این مقاله هم: وبلاگ نویس عهد دقیانوس نباش!، که اگر از ابزار ِ جدید استفاده نکنی در هجوم منابع خبری و وبلاگها نمی توانی دوام بیاوری. کسی حوصله ندارد صدها وبلاگ و وبسایت را روزی یکبار مرور کند برای اینکه محتوای جدید در آنها بیابد. زمانی که یک وبلاگ فقط یک url بود هم مدتهاست تمام شده است.

نمونه ی انتخابات ِ آتی کانادا را در نظر بگیرید. حزب NDP آگهی هایش علیه محافظه کاران ِ بر سریر قدرت را در Digg می گذارد و اکانت ِ فرندفید و توییتر دارد. لذت می برید؟ حتی فرندفید ِ نونهال و نه فقط فلیکر و فیسبوک. آیا جک لیتون Jack Layton رهبر حزب NDP تصور می کند جمع زیادی از رای دهندگان اهل تویتر هستند؟ واضح است که اینطور نیست. بخش عمده ی رای دهندگان ِ کانادایی در وینیپگ که من می شناسم حداکثر تا مای اسپیس پیش می روند و وبلاگ برایشان یعنی یک موجودیت مشکوک که آدمهای عجیب ممکن است راه بیاندازند. سیاستمدار کانادایی اما می داند که حضور داشتن در فضای آنلاین یعنی لینک گرفتن از این وبلاگ و آن وبلاگ. سوال اساسا این است که چرا باید این کار، که اتفاقا خرجی هم ندارد، را انجام ندهد. و البته این “باحالی” را هم از دست بدهد که سیاستمدار مستقیما به رای دهنده ها بگوید،

چه خبر بود کینگسوی ِ ونکوور این هفته ی آخری!

پی نوشت به جناب خوابگرد که خوراکش در صفحه قید نشده (برای کشف توسط خوراک خوان) و باید بروی تا پایین صفحه تا پیدایش کنی.

جمعیت ایرانیان ِ فرندفید ۴ رقمی شد!

friendfeed_logo.pngدیروز، تعداد کاربران ایرانی ِ فرندفید به عدد ۱۰۰۴ رسید. چند روز پیش هم رادیو زمانه انتشار روی فرندفید رو شروع کرد. اینها همه نشانه هایی هستند برای اینکه فرندفید تونسته بعنوان یک شبکه اجتماعی ِ برتر در وبلاگستان مطرح بشه. امکانات ویژه ی فرندفید برای تعامل بین کاربران و همینطور اشتراک عکس، صوت، و ویدئو از دلایل این موفقیت هستند.

آیا شما در فرندفید عضو هستید؟

مرتبط: وبلاگ نویس عهد دقیانوس نباش!

persian_friendfeed_solar۲.jpg

پرکاربرترین اتاقهای فرندفید فارسی کدامها هستند؟

با راه افتادن اتاق ها (room) در فرندفید، این ابزار دوست داشتنی عملا کارایی ِ دو چندان پیدا کرده. فقط برای یک مثال، عضو این اتاق بشید و از جوک های +۱۸ ی روزانه لذت ببرید.

خانمی میره خط مقدم و برمیگرده، بهش میگن چه کار مفیدی انجام دادی؟ دست میذاره رو شیکمش میگه: یه بچه عراقی اسیر کردم!

اما، در راستای داستانهای فرندفید، امروز لیست فرندفید فارسی بروز شد (۷۶۸ کاربر). این کاربران در ۳۲۲ اتاق عضو هستند، که ۷ تای برتر از نظر تعداد عضو ایرانی اینهاست:

rooms.png

مرتبط:

پروفایلر، گام جدید در تهیه نقشه وبلاگستان

گفتم که کار روی پروژه ای رو شروع کرده ام به نام “پروفایلر”. در این پروژه، اطلاعات حاصل از دیدیش، خوراک شمار، کی به کیه، و کارهای ِ روی فرندفید در هم ادغام می شن تا نقشه گسترده ای از وبلاگستان تهیه بشه. در این نقشه هر وبلاگ نویس با یک کد مشخص می شه و به کمک رفتار ِ عمومی او، جامعه وبلاگستان و ارتباطاتش تحلیل می شن.

درحال نوشتن کد پروفایلر هستم (روند کار رو اینجا ببینید) و بعنوان ِ یک نگاه ِ دم دستی، این گراف رو کشیدم: آمار وبلاگهایی که در فرندفید توسط وبلاگ نویسان فارسی زبان ثبت شده اند.

blog_persian_friendfeed.png

 از بین ۵۵۶ وبلاگی که توسط ۷۱۷ عضو فارسی زبان فرندفید ثبت شده، ۱۷۱ تا روی وردپرس هستند (۳۰%)، ۱۲۲ تا روی بلاگ اسپات (۲۲%) و ۵۸ تا روی بلاگفا (۱۰%). جالب ه که نزدیک به ۱۸۶ وبلاگ روی هوست اختصاصی هستند (۳۳%). این اعداد این تئوری رو تقویت می کنه که،

وبلاگ نویسان وردپرسی از ابزارهای جدیدتر، مثل فرندفید، بیشتر استفاده میکنند

راجع به پروفایلر بیشتر حرف خواهیم زد.

به پیشنهاد حضرت وحید خان ِ آنلاین، حالا جستجو در دیدیش خوراک داره. این یعنی چی؟ یعنی مثلا برای همین وحید خان،

۱– به صفحه جستجو برید و عبارتی رو وارد کنید که در آدرس وبلاگ شما و همینطور در آدرس فیدبرنر شما ذکر شده و احتمالا دیگران ندارندش. مثلا vahidonline.

2- خوراک ِ جستجو برای این عبارت در اشتراکی های وبلاگستان و همینطور در فرندفید در صفحه جستجو داده شده. اونها رو در خوراک خوان تون وارد کنید. می تونید از خوراک همه وبلاگستان استفاده کنید (در این مثال) یا فقط فرندفید رو (در این مثال).

این قابلیت شدیدا آزمایشی ه و کاملا ممکن ه سرور رو بپکونه.

همین، حال کردیم از این قابلیت ویژه.

didish_search_feed.png

خوراک کامل دیدیش رو از اینجا مشترک شید، یا فقط خروجی های فرند فید رو دنبال کنید.

و اینک: خوراک دیدیش – مشترک داغ ترین های وبلاگستان شوید!

اول) به کمک این کلاس بسیار خوب php، که اسم بلند و برازنده ی PHP Universal Feed Generator رو داره، حالا “دیدیش؟” صاحب خوراک شده. مشترک خوراک داغ ترین های وبلاگستان بشید یا فقط داغ ترین ها در فرندفید رو دنبال کنید.

داستان اینه: با رشد وبلاگستان دیگه عملا امکان این وجود نداره که همه وبلاگ های موجود رو حتی در خوراک خوان دنبال کنیم. پس چه کنیم؟ از دیگران می خوایم برامون دستچین کنند مطالب رو. این دقیقا کاری ه که “دیدیش؟” میکنه: به شما داغ ترین های وبلاگستان رو می ده، داغ ِ داغ و بدون اتلاف وقت.

قدم بعدی: کار روی ظاهر دیدیش.

یک کلام! دیدیش؟

didish_sum.pngخلاصه عرض کنم، FriendFeedLink رو دیدید؟ تعداد اشتراک لینکها رو در فرندفید می شماره و بیشتر به اشتراک گذاشته شده ها رو لیست می کنه. ReadBurner رو دیدید؟ خوراک های اشتراکی گوگل ریدر رو بررسی می کنه و همون کار بالا رو می کنه. حالا دیدیش رو ببینید. هم وبلاگستانی های فرندفیدی رو داره و هم خوراک های اشتراکی گوگل ریدر و دلیشس و هر چی دیگه که در وبلاگستان پیدا می شه.

فقط مونده این رفیق ما یک ظاهر خوب بهش بده. خوراک و اینا هم براش تو راه ه (دارم می میرم از خستگی!).

ذغال خوب و فرندفید و باقی قضایا

بحث، بحث ِ ذغال خوبه و اینکه باید رو تز کار کنم و بهانه گیر می آرم برای فرار کردن.

قبلا نمودار دوبعدی (ببینید: فرندفید: نمودار دوستان و دنبال شدگان) و مارپیچ (ببینید: مارپیچ فرندفید فارسی) رو اینجا گذاشتم. نمی چسبن اما هیچ کدوم به دل. این یکی یک کم متفاوت ه.

persian_friendfeed_solar۲.png

اهلش اگر هستید، کد Matlab ش این ه. ایده ای دارید چطور می شه نمودار بهتری کشید؟

friendfeed_matlab.png

اول) اگر عضو فرندفید هستید ولی اسمتون اینجا ذکر نشده، کامنت بگذارید، ایمیل بزنید، یا من رو اضافه کنید.

دوم) دیدیش دات کام اشتراک لینک بین کاربران فارسی زبان فرندفید رو جمع آوری می کنه و بصورت لیست داغ ترین ها در بازه های مختلف زمانی منتشر می کنه.

اما) به صفحه پیشنهاد کاربر ِ فرفید که سر بزنید، کاربران ایرانی و غیر ایرانی در هم معرفی می شن. به همین دلیل، و با توجه به پیشنهادی که چند روز پیش در فرندفید شد، امکان پیشنهاد کاربر در دیدیش دات کام رو توسعه دادم.

برای استفاده از این امکان، اسم کاربری تون رو اینجا در “جستجوی کاربر” وارد کنید. دقت کنید که اسم کاربری شما چیزی ه که در url فرندفید میاد و نه احتمالا چیزی که در صفحات ذکر می شه. حالا به شما دو سری پیشنهاد ارایه میشه: کسانی که شما را دنبال کرده اند اما شما دنبالشون نکردید، کاربران دیگری که شما را دنبال نمی کنند و شما هم دنبالشون نکردید.

پس نوشت) چه می کنه php و MySQL!