نوشته هایی که درمورد ’ نرم افزار ’ هستند

XnView: نرم افزار رایگانی برای ویرایش دسته جمعی تصاویر

این پست در ادامه ی معرفی نرم افزارهای کدباز/رایگان ِ جایگزین برای محصولات ِ پولی است.

گفتیم که بعنوان یک ویرایش گر تصویر، Paint.NET ابزار ِ رایگان مناسبی است (ببینید: Paint.net: ابزار کد بازی برای کار با تصاویر). زمانهایی اما هست که می خواهیم روی یک مجموعه تصویر کاری انجام دهیم، مثلا تغییر اندازه یا میزان فشرده سازی. بیش از دو سال است که برای اینکار از XnView استفاده می کنم.

به کمک XnView علاوه بر ویرایش دسته جمعی تصاویر می توانید اسلاید شو بسازید. این نرم افزار با فرمت های بسیار ِ متعدد ِ تصویری کار می کند و خروجی و ورودی های بسیار متنوعی دارد. پایدار است و البته رایگان. این نرم افزار را به جای ِ ACDSee پیشنهاد می کنم.

xnview_screen.jpg

مرتبط:

Paint.net: ابزار کد بازی برای کار با تصاویر

درمورد مقاله ی جدیدمان حرف زدم (ببینید:همیشه دوباره نگاه کن – مقاله و باقی قضایا). زمانی که در گیرودار تهیه نسخه ی نهایی این مقاله بودیم، به مشکلی در پیاده سازی فرمت ِ خواسته شده برخوردیم. با مسوول ماجرا تماس گرفتیم ولی او اساسا Latex کار نبود و عذرخواهی کرد. کمی جستجوی بیشتر، و راه حل را پیدا کردیم. از باب احترام هم خبر دادیم که “ممنون، مساله حل شد”. آقای رییس خواست که برایش بنویسیم که چه کار کرده ایم، گفتیم. امروز از طرف کنفرانس ایمیلی آمد، و معلوم بود که به لیست ِ همه ی نویسندگان زده شده است. “نویسندگانی که به فلان مشکل برخورده اند، راه حل اینطور است”. بعد هم، “این راه حل را فلانی ارایه داده است”. اما چرا این داستان را می گویم.

احترام نگذاشتن به کپی رایت عملا تف سربالا است. یعنی وقتی رسم می شود که آدمها حاصل کار دیگری را تصاحب کنند، عملا دارند با صدای بلند می گویند: “ای خلق خدا! حاصل ذهن من نوش جانتان!”

اینطرف ِ آب، حاصل نیم ساعت کلنجار رفتن ِ من ِ نوعی با Latex، “مال ِ من است”. اینجا اگر در تمرین یک درس از منبع دیگری کپی کاری کنی یک ترم از دانشگاه اخراجت می کنند.

بیاییم به کپی رایت احترام بگذاریم. برای فیلم و موسیقی سخت است. مطلب وبلاگی را اما می شود کپی نکرد. نرم افزار را هم. خرجش یک چرخ زدن در منابع کدباز است. تصمیم دارم در یک سری پست نرم افزارهای کدبازی که استفاده می کنم را معرفی کنم. شما هم اینکار را بکنید و خبر بدهید.

وبلاگ نویس باشید، عکاسی بکنید، یا اساسا به هر دلیل دیگری با تصویر سروکار داشته باشید، احتیاج به یک نرم افزار ِ ویرایش تصویر دارید. خیلی هایمان یا GIMP آشنا هستیم. نرم افزار خوبی است و پلاگین های خوبی دارد، اما سنگین است، زیبا نیست و زیاد Crash می کند. بیش از یک سال است از Paint.NET استفاده می کنم. ساده، کارا، سبک، و پایدار. خروجی ِ png می سازد که زیاد اینجا استفاده می کنم و برای کارهای ِ معمولی ِ لایه دار هم مناسب است. عملا می شود این نرم افزار را جایگزین مناسبی برای فوتوشاپ در کارهای روزمره دانست. از اینجا بگیریدش.

paint_net_large.png

مرتبط:

R میل دارید؟

صدمه به صنعت نرم افزار فقط یکی از نتایج عدم احترام به کپی رایت ه. اتفاق مهم تر تبدیل شدن آدم ها به کاربران ِ صرف ه. اینطور بگیم، زمانی که دسترسی به بهترین و پیشرفته ترین نرم افزارها داری، اون هم به قیمت چند هزار تومان، دیگه دلیلی برای گشتن بدنبال نرم افزار های کد باز یا ارزان تر و زیر و رو کردن انتخاب های دیگه وجود نخواهد داشت. شخصا از این جستجوها سود بردم. تفاوت هست بین استفاده از Word و بنده ی میکروسافت بودن، با علم به اینکه هر دو سال یکبار مجبورمون می کنه به نسخه جدیدی نقل مکان کنیم و دوباره یاد بگیریم که هر چیزی کجاست، و سروری کردن با Latex (وسوسه شدی؟)

و اکنون R. مدتهاست MATLAB کار می کنم. زبان ِ خوش دستی ه برای نوشتن کدی که بار ریاضی زیادی داشته باشه، و البته صاحب داره. R اما مجانی ه و کد باز.

مدتی بود می خواستم کارهای دیدیش رو ببرم روی R. این برنامه ی ساده ی R رو ببینید (آموزش ابتدایی R).

r_code.png

 این هم خروجیش.

r_result.png

خدا نیست (command-line هم کار می کنه)؟

این هم یک ویرایشگر برای R به نام Tinn-R، که البته با Delphi هم نوشته شده و اساسا فرض می کنه Latex کار هستی. دنیای ه برادر/خواهر. دنیایی ه.

شما R کار کردی؟ و یا باقی نرم افزارهای کدباز ِ شبیه به اون رو؟

نرم افزارهای رایگان: TeXnicCenter

texniccenter.jpgاینکه چرا سعی می کنیم از نرم افزارهای رایگان و کدباز استفاده کنیم فقط بدلیل مسایل اخلاقی نیست (شخصا بدون اینکه دلیل موجهی داشته باشم و یا بدنبال داشتنش باشم فیلم و بازی دانلود می کنم). در واقع تجربه می گه دور شدن از محصولات درجه یک بازار (مایکروسافت آفیس، گوگل ریدر و ایمیل یاهو) باعث می شه مجبور شیم از مصرف کننده ی صرف بودن دربیاییم و کمی از ساختار ابزاری که استفاده می کنیم سر دربیاریم. در این روند البته چیزهای زیادی هم یاد می گیریم.

اگر دانشجوی فوق لیسانس/دکتری در رشته ی مهندسی هستید به احتمال خوبی از Latex استفاده می کنید (اگر نمی کنید، چرا نمی کنید؟). اما سوال اینه، چه ویرایشگری استفاده می کنید؟ واضح ه که ویرایشگرهای متعددی برای Latex وجود دارند اما بدلایلی بنظر می رسه یکی از محبوب ترین ها WinEdt باشه، که گرون نیست اما به هر حال پولی ه (و بوضوح نسخه های قفل شکسته اش رو براحتی می شه پیدا کرد).

ویرایشگر پیشنهادی من، که بیش از دوساله شخصا ازش استفاده می کنم، TeXnicCenter ه. در یک کلام، کاری نبوده که بخوام در Latex بکنم و با این ویرایشگر نتونسته باشم بکنم. از اینجا بگیریدش.

شما از چه ویرایشگری استفاده می کنید؟

مرتبط:

با خوراک خوان ِ فید رو فید آشنا بشید

پیشتر گفتم که از Gregarius برای راه انداختن خوراک خوان استفاده می کنم (ببینید:خوراک خوان شخصی راه بیاندازید). این نرم افزار ِ کد باز قابلیت های زیادی داره و به همین دلیل در پروژه “دیدیش؟” هم استفاده شده. مشکل اساسی اما این ه که یک سال و شش ماه ه که این پروژه روی زمین افتاده و خاک می خوره. بنظر می رسه بدلیلی نویسندگان این کد مشغولیت دیگری پیدا کردند.

چند روزی بود که دنبال خوراک خوان دیگری می گشتم، هم برای خوراک خوان شخصی و هم برای دیدیش. یکی دو روز پیش “فید رو فید” Feed-on-Feeds رو پیدا کردم (صفحه روی گوگل کد). فعلا روی reader.kamangir.net نصبش کردم. بنظر معقول می رسه. اگر خوراک خوان خواستید و امتحانش کردید خبر بدید. این ظاهر “فید رو فید”ه.

feed_on_feed.jpg