نوشته هایی که درمورد ’ بازی ’ هستند

نامه ای به عمو فیلترباف – بازی وبلاگی

توضیح: این نوشته پاسخی است به بازی وبلاگی ِ “نامه ای به عمو فیلترباف” که علیرضای عزیز آغازش کرد. شما هم بنویسید.

سلام عموفیلترباف

خوبی عمو؟ زن عمو خوبه؟

ببین عمو، بیا با هم رک باشیم. این داستان فیلترکردن به ضرر همه ی ماست. این همه یعنی توی فیلتر کننده، من ِ فیلتر شونده، و خلق اللهی که تو دورشان دیوار فیلتر را می کشی.

تو من را فیلتر می کنی، و تو سایت سکسی را فیلتر می کنی. این یعنی نه فقط دهان من را می خواهی ببندی، بلکه می اندازیم توی بند کنار ِ “عکس ِ خصوصی جیگر” منتشر کننده ها. این یعنی تو من را دوبرابر آزار می دهی. بعد چه می شود؟ بعد من می روم و روش پیدا می کنم که فیلتر تو را از کار بیاندازم. و می اندازم. می دانی که می اندازم. اما این کار یک ایراد ِ بزرگ دارد. این یعنی من به همان خلق الله که تو خودت را مسوول هدایتشان به بهشت کرده ای، یاد می دهم چطور سایت سکسی هم ببینند. تو با فیلتر کردن ِ من، به من انگیزه می دهی برای اینکه با تو بجنگم. در این جنگ چیزی که من و تو هر دو بهش اعتقاد داریم زیر سوال می رود.

ببین عمو، چیزهایی هست که همه ی دنیا رده بندی شده است. یعنی مثلا بچه ی ۱۲ ساله خیلی جاها نمی تواند برود به فروشنده بگوید “یک بطر اسمیرنف بده”. تو که من را فیلتر می کنی، من هم بساط پهن می کنم کنار خیابان، یکی هم می آید کنارم از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را حراج می کند (اینجا تخیلت را به کار بگیر).

filter_letter_s.jpg

اما تو هم ضرر می کنی. می شوی چماق بدست. تو آدم محترمی هستی. یعنی من برای تو احترام قایلم. اما وقتی آزارم می دهی من هم به تو فحش می دهم. دوست داری فحش بخوری؟ تو وقتی وبلاگ ِ من را فیلتر می کنی یعنی داری داد می زنی که از من می ترسی. از من می ترسی عمو؟ یعنی تو فکر می کنی چند صد تا جوان ِ خوشحال حالا مثلا بنویسند آزادی آزادی آزادی آزادی، تو مثلا “توده های میلیونی”ات یک صفرش می افتد؟ یعنی تو اینقدر به خودت شک داری؟ عمو این چه راه و روش ِ برتر زندگی و چه صراط ِ مستقیمی است که با صد تا وبلاگ چپو می شود؟

ببین عمو، یک نگاه کن به سرتاپای وبلاگ من. ببین چند وقت است به “استوانه”های تو حتی نگاه ِ چپ هم نکرده ام. بگذار دلمان خوش باشد عمویمان به خودش شک ندارد.

بردار این فیلتر را عمو. به خدا زشت است. من خجالت می کشم به کسی بگویم “وبلاگم فیلتر است”. چون می پرسند “مگه چی می نویسی” و من می مانم چه بگویم. اینقدر خفتمان نده.

راستی عمو، بیا متمرکز شو روی همان سایت های سکسی. ما هم کمکت می کنیم. اصلا بیا خر کسانی را بگیر که کپی کاری می کنند. اینقدر کار هست که تو بکنی. ما هم کمکت می کنیم. قول می دهم.

قربانت – یک فیلتر شده

از دیگران:

یک بازی ِ گیکانه: با هم پل می سازیم

اهل بازی کردن هستید؟ این بازی ِ کوچک  و جمع و جور را امتحان کنید. هدف ساخت پلی بین دو نقطه داده شده است. وقتی پل را ساختید می توانید آن را آزمایش کنید (با عبور یک قطار).

bridge_3s.png

و حتی تحلیل تنش (؟) در نقاط مختلف پل را هم ببینید.

brudge_4s.png

می دانم که برای بچه های مکانیک یا عمران حظی ندارد. برقی ها و کامپیوتری های وبلاگستان، و همه ی بقیه، لذت ببرید! از اینجا دانلود کنید.

بازی با سال نو، داستان چه بود

این پست فقط اشاره ی کوچکی است به دو پست قبلی:

هدف این دو پست این بود که با حداکثر یکبار استفاده از ارقام سال (اینجا ۲۰۰۹) و استفاده از هر تعداد از عملگرهای +-*/^ و البته پرانتز، اعداد ۰ تا ۱۰۰ را بسازیم. در دو پست قبلی در مورد دو روش نگاه کردن به این مساله حرف زدیم (روش ِ جایگشت ِ کور و روش درختهای تصادفی ِ بازگشتی).

2009_2.png

یک نمونه از عبارات موردنظر در این مساله

حالا سوال این است (اگر اهل ریاضی بازی هستید مساله های بدی نیستند):

۱- با توجه به وجود دو صفر، شاید تعداد کل اعداد ِ قابل ساخت به این روش خیلی زیاد نباشند. آزمایش ها می گوید شاید این عدد کمتر از ۵۰ باشد. می توانید این را اثبات کنید؟

۲- کدی بنویسید که این اعداد را بسازد.

اگر کاری کردید خبر بدهید. هنوز تا پایان سال فعلی شمسی خیلی وقت داریم.

از دیگران:

بازی های علمی: آینه، صدا، محبت!

free_dwn_mp.gifاگر از بازیهای ریاضی/علمی خوشتان می آید، مجموعه ی Wolfram دقیقا برای شما ساخته شده است. این مجموعه دربرگیرنده ی تعداد بسیار زیادی “نمایش”های علمی، نه فقط در شاخه ی ریاضیات یا فیزیک، که حتی علوم اجتماعی، است. نحوه ی کار به این ترتیب است که به این صفحه می روید و از لیست یک “نمایش” را انتخاب می کنید. برای هر “نمایش” می توانید یک نمونه ی flash ببینید، یا با دانلود کردن ِ نرم افزار رایگان پخش کننده، که البته کمی سنگین است (۸۰ مگابایت)، کد را روی کامپیوتر خودتان بیاورید و با آن “بازی” کنید (از لینک روی تصویر این کنار استفاده کنید).

اینجا سه “نمایش” جالب را می بینید.

نمونه ۱: آینه بسازید – سطح آینه را تغییر دهید و انعکاس ها را ببینید.

mirror_example.png

نمونه ۲: صدا- ببینید (بشنوید) با دو موج سینوسی، و به کمک فاصله ی زمانی، چه اصوات متنوعی می شود ساخت.

sound_example.png

نمونه : ۳ – ازدواج! این در واقع یک مساله ی بهینه سازی ِ معروف است: یک گروه از دختران و پسران “پایدار” است اگر دختری و پسری نباشند که با ازدواج با هم و جدا شدن از زوج شان “شاد”تر شوند. اینجا معیار تحصیلات است. زندگی ملت را به هم بزنید و شاد شوید!

marriage_example.png

Black بازیی که پسندیدم

مدتی بود مشغول بازی Black از شرکت EA بودم. هیج توضیحی بنظرم لازم نیست بدم چون این ویدئو نگاه دقیقی به این بازی و قابلیت هاش می اندازه (لینک مستقیم). من نسخه PS2 بازی رو دارم، اما بنظرم بازی برای Xbox هم منتشر شده. اگر از آدم کشی لذت می برید توصیه می کنم نگاهی به این بازی بندازید.

کمی هم از عوالم خرس گندگی

timesplitters.jpgچند ماه پیش بازی Timesplitters – Future Perfect رو گرفتم (برای PS2). توضیح بدم که بازی سال ۲۰۰۵ بیرون اومده. از Timesplitters (زمان شکاف ها) به چند دلیل بسیار لذت بردم، و هنوز می برم.

اول، تنوع بالای زمانی در حین اجرای بازی ه. به این ترتیب شما زمانی از اسلحه های جنگ جهانی دوم استفاده می کنید و زمانی از ادوات بسیار تکنولوژیک مثلا پنجاه سال دیگه. در مدل Arcade می تونید انواعی از این اسلحه ها را در یک بازی استفاده کنید. از این لحاظ نظیری برای این بازی نمی شناسم.

دوم، مدل های بسیار متنوع بازی ه. اینجوری عملا تازه بازی زمانی شروع می شه که شما خط داستانی رو تموم میکنید و وارد Arcade می شید.

سوم، بازیهای زمانی در این بازی بسیار جالب بکار بسته شده اند. به این ترتیب زمانهایی هست که از آینده یا گذشته خودتون در برابر دشمنان مراقبت می کنید. زمانهایی هم با گذشته و آینده همراه میشید در یک عملیات.

چهارم، حس طنز بالایی در بازی بکار رفته، که البته بنظر می رسه جریان غالب این روزهاست. این ویدئو رو در یوتیوب پیدا کردم. چندتا از تیکه های بامزه داستان رو نشون می ده (لینک مستقیم به ویدئو).