نوشته هایی که درمورد ’ مصاحبه – ارایه ’ هستند

اعدادی که خبرها را می‌سازند – قسمت چهارم

چهارمین، و آخرین، وبینار از مجموعه‌ی «اعدادی که اخبار را می‌سازند» چند روز پیش انجام شد. در این وبینار بطور مختصر درباره‌ی ریسک و همبستگی حرف زدیم. بخش ِ اصلی این وبینار خلاصه‌ی سه وبینار گذشته بود. این خلاصه‌بندی را بصورت ِ هفت سوال کلیدی که «هنگام بازجویی اعداد» باید پرسید فهرست کردیم،

 1. تغییرات لحظه‌ای و روندهای درازمدت
 2. میانگینی که توصیف خوبی نیست
 3. خطر تقسیم اعداد کوچک
 4. خوداندازه‌گیری و تغییر در طی اندازه گیری
 5. عددی که خیلی خوب است
 6. تفسیر اشتباه رابطه ی علی
 7. هشدارهای عقل سلیم

توضیح ِ بیشتر درباره‌ی این سوالات را در ویدیوی زیر یا اسلایدهای وبینار ببینید.

(لینک مستقیم به ویدیو)

وب‌سایت پژوهش رسانه در ایران ویدیوها و اسلایدهای این چهار وبینار را در این پست کنار هم گذاشته است.

اعدادی که خبرها را می‌سازند – قسمت سوم

در سومین وبینار از مجموعه‌ی «اعدادی که اخبار را می‌سازند» درباره‌ی نمونه‌برداری و جامعه‌های آماری حرف زدیم. مثلا این‌‌که چرا دموکرات‌ها، در مقایسه با جمهوری‌خواهان، رضایت کمتری از زندگی جنسی‌شان دارند.

ویدیوی کامل را اینجا ببینید.

(لینک مستقیم به ویدیو)

فایل پی‌دی‌اف اسلایدهای وبینار را از این آدرس بگیرید یا روی عکس بالا کلیک کنید.

جلسه‌ی بعد هفته‌ی آینده برگزار می‌شود.

اعدادی که خبرها را می‌سازند – قسمت دوم

دومین وبینار از مجموعه‌ی «اعدادی که خبرها را می‌سازند» چهار روز پیش برگزار شد. در ابتدای این وبینار درباره‌ی این سه مطلب حرف زدیم.

 1. اجرای بزرگترین سرشماری عمومی نفوس و مسکن
 2. “آمار دولت در مورد بیکاری دروغ است”
 3. تناقض آمار هوای سالم در تهران

این مطالب توسط شرکت‌کنندگان در این وبینار برای انتشار در وبلاگ برنامه‌ی پژوهش رسانه در ایران نوشته‌شده‌اند.

 1. فرمول‌هایی برای دروغ؛ آیا طرح جمع‌آوری ماهواره همانطور است که می‌گویند؟
 2. نگاهی به آمار در خبرها؛ در جاده ها چه می گذرد؟

در این وبینار درباره‌ی میانگین، احتمال، و خطر حرف زدیم. ویدیوی کامل را اینجا ببینید.

(لینک مستقیم به ویدیو)

فایل پی‌دی‌اف اسلایدهای وبینار را از این آدرس بگیرید یا روی عکس بالا کلیک کنید.

جلسه‌ی بعد هفته‌ی آینده برگزار می‌شود.

اعدادی که خبرها را می‌سازند – قسمت اول

دو روز پیش اولین وبینار مجموعه‌ی «اعدادی که خبرها را می‌سازند» برگزار شد. هوا در تورنتو هنوز نیمه‌روشن بود که برنامه را شروع کردیم و آفتاب بالا آمده بود که خداحافظی کردیم.

این پست در وبلاگ برنامه‌ی پژوهش رسانه در ایران درباره‌ی این جلسه توضیح می‌دهد. ویدیو زیر هم نسخه‌ی کامل حرفهایی است که زدیم. یک بازی هم کردیم که شرحش در ویدیو هست.

(لینک مستقیم به ویدیو)

فایل پی‌دی‌اف اسلایدهای وبینار را از این آدرس بگیرید یا روی عکس بالا کلیک کنید.

جلسه‌ی بعد هفته‌ی آینده برگزار می‌شود.

وقتی درباره‌ی عدد حرف می‌زنیم

اینجا قبل از این درباره‌ی اعدادی که توسط رسانه‌ها و از زبان سیاست‌مداران در حوزه‌ی عمومی منتشر می‌شوند حرف زده‌ایم. به اقتضای کار تخصصی و علاقه‌ی شخصی، هم‌زمان که گزارش و تفسیر اعداد در رسانه‌های فارسی‌زبان را دنبال می‌کردم، شروع به خواندن در این زمینه کردم. اینجا هم چند کتاب ِ مرتبط با این موضوع را راجع بهشان حرف زدیم.

به میزبانی ِ برنامه‌ی پژوهش رسانه در ایران یک دوره‌ی چهارتایی سمینار آنلاین در این زمینه تهیه کرده‌ایم. این وبینارها به‌زبان فارسی ارایه می‌شود. شروع دوره روز ۱۷ اکتبر، ۲۵ مهر، است و دوره یک ماه طول خواهد کشید (چهار جلسه).

در سمینارها روی این دو کتاب زیاد حرف خواهیم زد: The Numbers Game و A Mathematician Reads the Newspaper. تاکیدمان روی کتاب اول خواهد بود (اینجا را هم ببینید). اگر به کتاب‌ها دسترسی دارید، خوب است قبلا دوری درشان زده باشید. داشتن کتاب‌ها برای وبینارها الزامی نیست. تلاش می‌کنیم در حدی که قوانین کپی‌رایت اجازه می‌دهد بخش‌هایی از کتاب‌ها را به شرکت‌کنندگان بدهیم.

برای اطلاعات بیشتر اینجا مراجعه کنید. برای ثبت‌نام در وبینار با این ایمیل تماس بگیرید: iranmedia@asc.upenn.edu

ویدیوی روز – درباره‌ی آغاز ِ دهمین ‌سال ِ وبلاگ‌نویسی به فارسی

(لینک مستقیم به ویدیو)

دیروز نزدیک یک ربع با آرش سیگارچی عزیز به مناسبت شروع دهمین سال وبلاگ‌نویسی فارسی در برنامه‌ی روی‌خط حرف زدیم. موضوع ِ صحبت، قضیه‌ی رکود وبلاگستان و وبلاگ نویسی احمدی‌نژاد و فیلترینگ و چیزهای دیگری از این دست بود. اینجا ویدیوی کامل را ببینید.

انتخابات ایران؛ یک سال بعد: شبکه های اجتماعی اینترنتی

(لینک مستقیم به ویدئودر یوتیوب)

سال گذشته در همین روزها، فیسبوک و توئیتر در اینترنت، پر بود از تبلیغات برای چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران. چند روز بعد که با بالاگرفتن اعتراض ها، اطلاع رسانی از داخل ایران محدود شد، همین سایت ها، منبعی شدند برای چرخش اطلاعات. تصاویر کشته شدگان حوادث پس از انتخابات برای اولین بار به یوتیوب و فیسبوک فرستاده شد. و از طریق این سایت ها در رسانه های دنیا پخش شد. اما حامیان دولت ایران از شبکه های سایبر چگونه استفاده کردند؟ در سالگرد انتخابات ریاست جمهوری ایران، ندا سانیچ نگاهی داشته به نقش این شبکه های اجتماعی در یک سال گذشته.

یک روز از زندگی بلاگرها: آرش کمانگیر

از بی بی سی،

یک روز از زندگی بلاگرها: آرش کمانگیر

(لینک به ویدئو در یوتیوب)

در هفته ویژه‌ای که بی بی سی «اینترنت، قدرت برتر» نامگذاری کرده سری می زنیم به چند وبلاگ نویس فارسی زبان از سراسر دنیا. در همین سلسله ما از شماری وبلاگ نویس خواستیم تا از یک روز زندگی خود برای ما ویدیو بفرستند. امروز ویدیویی داریم از آرش آبادپور، که در وبلاگستان فارسی، با نام «کمانگیر» شناخته می شود. آقای آبادپور که در زندگی حرفه ای، برنامه نویس کامپیوترست، درباره جنبه های گوناگون وبلاگ برای رسانه های مختلف مقاله نوشته، از مسایل فنی مربوط به وبلاگستان تا بررسی وقایع روزانه.

وبلاگستان: نیمه ی خالی لیوان

سمینار امروز اسمش بود “انقلابی که توییتر می شود – ایران و اینترنت“. قرار بود در مورد نقش رسانه های جدید (وبلاگها، شبکه های اجتماعی و …) در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری حرف بزنیم. رفیق دیگرمان درمورد جریان انتقال ویدئوها از ایران به اینطرف آب حرف زد و چند نمونه نشان داد. این پایین اسلایدهای هم من را می بینید.

توضیح که دادم شخصا وبلاگ و وبلاگ نویسی را دوست دارم اما می خواهم منفی حرف بزنم و ایراد بگیرم. هر اسلاید در مورد یک ایراد است. در مورد بعضی هاشان اینجا حرف زده ایم در مورد بقیه هم حرف می زنیم.

فایل کامل اسلایدها را از اینجا بگیرید (پی دی اف – ۲۰۰ کیلوبایت). عنوان پست ترجمه ی فارسی عنوان سخنرانی است.

persian_blog_empty_half.png

برادر کوچک ما را می پاید

چند روز ِ پیش با نیک آهنگ در مورد ِ کشف ِ شبکه ی جاسوسی ِ اینترنتی چینی ها حرف می زدیم (فایل صوتی را در رادیو زمانه بشنوید). اینجا کمی بیشتر در مورد این موضوع حرف می زنیم.

شبکه ی GhostNet، که بخشی از تحقیق روی آن توسط مرکز Munk در دانشگاه تورنتو انجام شده است، پس از اینکه دفتر دالای لاما به امنیت کامپیوترهایش شک کرد کشف شد. یکی از افرادی که روی این شبکه کار کرد همان کسی است که قبلا هم نشان داده بود که نسخه ی چینی اسکایپ در مکالمات کاربران جاسوسی می کند (ببینید: وقتی اسکایپ چینی می شود، برادر بزرگ مراقب شماست). کشف این شبکه و جزییات ِ کارکرد آن اما چندان شباهتی به فیلم های علمی تخیلی ندارد. محققین دریافته بودند که یک رشته ی ۲۲ کاراکتری در فایلهایی که توسط نرم افزار جاسوس ساخته می شود تکرار می شود. جستجوی این رشته در گوگل به وبسایتی منتهی شد که بعدها مشخص شد یکی از نقاط کنترلی شبکه ی جاسوسی است. نکته ی شگفت انگیز، و هراس انگیز، این بود که این وبسایت بدون محافظت بوده و دسترسی به آن آزاد بود. اینکه چرا این موضوع “هراس انگیز” است، در واقع هدف اصلی این نوشته است.

به کمک این وبسایت محققین توانستند به شبکه فرمان آلوده کردن یکی از کامپیوترهای تحت کنترل خود را بدهند و به این ترتیب پروتکل های ارتباطی سیستم را استخراج کنند. جزییات بیشتر را اینجا ببینید. فیلم ِ جلسه ی مطبوعاتی ِ معرفی GhostNet را اینجا ببینید.

هیچ مدرکی که این شبکه را به مقامات دولتی چینی مرتبط کند وجود ندارد. در واقع تئوری قوی تر این است که ممکن است عده ای از “هکرهای وطن پرست” پشت این عملیات باشند. همین جاست که زنگ خطر برای بسیاری زده شده است. در گزارش مستقل محققان دانشگاه کمبریج از این شبکه آنها می نویسند،

What Chinese spooks did in 2008, Russian crooks will do in 2010

مطمئن نیستم این جمله را چطور باید ترجمه کرد، اما مفهوم آن این است: سادگی و کم هزینگی جاسوسی ِ اینترنتی می تواند برای تبهکاران جذابیت داشته باشد و این خطر اساسی است. فراموش نکنیم که شرکت خصوصی ِ بلک واتر چندی پیش شاخه ی اطلاعاتی اش را پایه گذاری کرد و شرکت اطلاعاتی خصوصی استراتفور مدتی است به عملیات اطلاعاتی برای مشتریان ِ بخش خصوصی خود مشغول است. چنین شرکتهایی با بررسی شرایط سیاسی-اقتصادی در کشورهای مختلف به مشتریان خود برای برنامه ریزی های بلندمدت کمک می کنند.

شکی نیست که CIA و سازمان های جاسوسی بسیاری کشورها همین حالا شبکه های سازمان یافته ای برای جمع آوری اطلاعات از فضای آنلاین دارند. این درواقع در نهایت به نفع شهروندان این کشورهاست. اما زمانی که مثل مدل GhostNet این شبکه ها با بی دقتی مدیریت می شوند، باید نگران باشیم که این تکنولوژی ِ جذاب به کسانی که به اطلاعات به عنوان کالا نگاه می کنند چشمک می زند.

ghostrat.jpg

یکی از ابزارهای مورد استفاده در GhostNet ابزار ghOst RAT بوده است.  این نرم افزار جاسوسی که قبلا توسط برنامه نویسان چینی ها نوشته شده بود حالا به انگلیسی هم ترجمه شده و بصورت کدباز در اختیار عموم است. رابط نرم افزاری ghOst RAT به حمله کننده اختیارات متنوعی می دهد (منبع).

عدم وجود یک نظام ِ مناسب مدیریت اینترنت Internet Governance هم به این نگرانی ها اضافه می کند.