نوشته هایی که درمورد ’ دیدیش؟ ’ هستند

خوراک شمار: چند نکته

feedcounter_22_feb_2009_view_s.jpgمدتها بود که بدلیل دغدغه های شخصی کارهای دیدیش و خوراک شمار و Profiler کاملا کنار گذاشته شده بود. در این یکی دو هفته باز شروع کرده ام به کار روی کدها.

امروز کاری که مدتها پیش باید انجام می شد را روی خوراک شمار اعمال کردم: حالا خوراک شمار دوزبانه است. روی گزینه های “فارسی” و “انگلیسی” بزنید برای تغییر زبان. هنوز رابط “خوراک ۲٫۰” و “مقایسه ی خوراک ها” البته فارسی نشده است و کد جای کار ِ بیشتر دارد.

اینجا در مورد استفاده از خوراک شمار و دیدیش برای بازخورد گرفتن از خواننده های وبلاگها حرفهایی زده شده: نبض وبلاگتان را بدست بگیرید!

این هم یک گزارش ِ زود هنگام ِ خوراک شمار که برای اولین بار تعداد خوراکهای لحاظ شده اش از ۵۰۰ بیشتر است.

feedcounter_22_feb_2009.png

۲۰ خوراک ِ با رشد بیشتر در وبلاگستان اینها هستند.

 1. bindownload.com (با %۹٫۸ رشد) [بیشتر]
 2. ittutorial.ir (با %۵٫۵ رشد) [بیشتر]
 3. mobileha.com (با %۳٫۹ رشد) [بیشتر]
 4. it.myjigi.com (با %۲٫۸ رشد) [بیشتر]
 5. winbeta.net (با %۲٫۷ رشد) [بیشتر]
 6. radiozamaaneh.com (با %۲٫۱ رشد) [بیشتر]
 7. parhamb.net (با %۱٫۹ رشد) [بیشتر]
 8. — اشتباه —
 9. anti-filter.org (با %۱٫۵ رشد) [بیشتر]
 10. ۴goosh.com (با %۱٫۳ رشد) [بیشتر]
 11. ۱pezeshk.com (با %۱٫۳ رشد) [بیشتر]
 12. smto.ir (با %۱٫۳ رشد) [بیشتر]
 13. khorshidkhanoom.com (با %۱٫۲ رشد) [بیشتر]
 14. perfectblog.wordpress.com (با %۱٫۲ رشد) [بیشتر]
 15. vahidonline.net (با %۱٫۲ رشد) [بیشتر]
 16. persianweblog.ir (با %۱٫۱ رشد) [بیشتر]
 17. cyberpejman.com (با %۱ رشد) [بیشتر]
 18. ayeneha.blogspot.com (با %۰٫۹ رشد) [بیشتر]
 19. bahmanagha.blogspot.com (با %۰٫۹ رشد) [بیشتر]
 20. khour.ir (با %۰٫۹ رشد) [بیشتر]

جالب است که چند خوراک ِ پر خواننده هم در این بین هستند.

باید تعریف ِ مناسب تری برای اینکه کدام خوراک ها در خوراک شمار باشند پیدا کنیم. مثلا حالا رادیو زمانه هم در این لیست هست، که شاید نباید باشد، چون وبلاگ نیست.

حرف می زنیم.

توضیح: برای فارسی کردن ِ تاریخ ها در خوراک شمار از این بسته استفاده کردم: PHP Persian Dates

نبض وبلاگتان را بدست بگیرید!

اگر وبلاگ نویس هستید، می خواهید بدانید که وبلاگتان چقدر خواننده دارد و خوانندگانتان کدام مطالب را بیشتر می پسندند. با اضافه کردن این سه خوراک به گوگل ریدرتان می توانید گزارش روزانه ی بازخورد نوشته هایتان را داشته باشید.

didishs.png

اول – کدام مطالب بیشتر به اشتراک گذاشته می شوند: تعداد زیادی خوراک اشتراکی گوگل وجود دارند که توسط فارسی زبانان استفاده می شوند. پروژه ی “دیدیش” این خوراک ها را بررسی می کند و گزارش های مختلفی تهیه می کند. برای گرفتن گزارش روزانه از بازخورد مطالب وبلاگتان به این صفحه بروید و یک کلمه که در آدرس وبلاگ شما هست را در محل جستجو (۱ در شکل بالا) وارد کنید (مثال برای kamangir). سپس روی ۲ کلیک کنید و این خوراک (مثال برای kamangir) را در گوگل ریدر مثل هر خوراک دیگری اضافه کنید. به این ترتیب روزی یک گزارش شبیه این دریافت می کنید:

didish_feeds.png

این گزارش ۲۴ مطلبی که اخیرا توسط کسی به اشتراک گذاشته شده اند را به همراه تعداد کل به اشتراک گذاری نشان می دهد.

دو و سه – تعداد مشترکان خوراک و تعداد هیت خوراک: برای کسانی که خوراک فیدبرنری دارند، و شمارنده ی خوراکشان فعال است (اگر مال شما فعال نیست اینجا سر بزنید: خوراک شمارتان را فعال کنید – آموزش کوتاه) پروژه ی “خوراک شمار” دو ابزار ارایه می دهد.

feedcounters.png

به این صفحه بروید و آدرس خوراکتان را در محل ۱ در شکل بالا وارد کنید. حالا یکبار Subscribers و یک بار Hits را در قسمت ۲ انتخاب کنید و روی Analyze بزنید. هر بار روی دکمه ی خوراک (شماره ی ۳) بزنید (مثال برای کمانگیر) و دو خوراک حاصل (مثال برای کمانگیر) را در گوگل ریدرتان وارد کنید. به این ترتیب روزی دو گزارش برای شما تهیه می شود که یکی تعداد مشترک وبلاگ شما در روز گذشته در مقایسه با شش روز پیش از آن و دیگری تعداد هیت ِ خوراک شما در همین روز را نشان می دهد. هر گزارش حاوی یک منحنی است. اینجا یک گزارش تعداد هیت  نوعی را می بینید:

feedcounter_feed_2s.png

اگر به مشکلی برخوردید مرحمت کنید کامنت بگذارید یا ایمیل بزنید.

دیدیش: فرندفید، توییتر، و باقی قضایا

قبلا در مورد کارهایی که روی فرندفید انجام می دهم نوشتم (ببینید) امروز کدی که از فرندفید اطلاعات استخراج می کرد را بازنشسته کردم و کار روی Social را سرعت دادم. بطور خلاصه، Social کاربران فارسی زبان ِ شبکه های  اجتماعی مختلف را استخراج می کند و قرار است اطلاعات ِ جانبی نظیر وبلاگ ِ صاحب اکانت و غیره را هم به بانک داده اضافه کند. Social یکی از بلوک های مرکزی Profiler است.

فعلا Social  روی توییتر و فرندفید کار می کند. برای شناسایی شبکه های اجتماعی مختلف به Social از چنین فایل هایی استفاده می کنم:

friendfeed_ini.png

فرندفید

twitter_ini.png

توییتر

از هر نوع ایده یا نظری بشدت استقبال می شود. بیشتر حرف می زنیم.

دیدیش: یک پست خیلی جدی

برای یکی از رسانه های فارسی زبان باید گزارشی در مورد دیدیش تهیه می کردم. متن گزارش رو اینجا ببینید (پی دی اف، ۱۳ صفحه، ۶۶۶* کیلوبایت).

* هرگونه ارتباطی بشدت تکذیب می شود!

این اولین پست از یک مجموعه نوشته است که قرار است اینجا راجع بهشان حرف بزنیم. هدفمان بیرون کشیدن دل و روده ی یازده شرکت کننده درمسابقه ی وبلاگ نویسی دویچه وله است (رای بدهیدنتایج را ببینید). قبلا هم نظیر این کار را کردیم، ببینید: کوچه ی وبلاگستان، سمت بانوان.

وبلاگهای شرکت کننده به ترتیب ِ امتیاز در لحظه ی نوشتن این پست اینها هستند:

این تصویر این وبلاگها را بر اساس میزان رای (در زمان نوشتن این پست)، تعداد مشترکین خوراک ِ برنری، تعداد مشترک به گزارش گوگل ریدر، و تعداد پست در هفته نشان می دهد. برای اینکه مقایسه اعدادی با واحدهای مختلف و اندازه های مختلف ممکن باشد، هر معیار بر میانگینش در بین هر یازده وبلاگ تقسیم شده است.

نزولی بودن ستون آبی بوضوح بدلیل ترتیب ِ وبلاگها است. بیشترین مشترک به گزارش ِ گوگل ریدر برای “توکای مقدس” با ۱۳۳۸ مشترک و کمترین برای “گفتنی ها” با ۱۱ مشترک است. کم حرف ترین وبلاگ نویس هم همان “گفتنی” هاست با ۱ پست در هر پنج هفته. سمیه خانم توحیدلو از “برساحل سلامت” با نزدیک به دو پست در روز بیشترین میزان تولید مطلب را دارد.

یکی از نکات اساسی در این گروه عدم توجه کافی به خوراک است. از ۱۱ وبلاگ ِ کاندیدای جایزه فقط ۲ وبلاگ (“عصیان” و “بر ساحل سلامت”) خوراک برنری دارند و خوراک ِ درج شده در header “آینده” ی جناب عباس عبدی توسط گوگل ریدر قابل دسترسی نیست. پنج وبلاگ روی دامنه ی شخصی هستند، چهار وبلاگ روی بلاگ اسپات (نشان ِ قدمت؟) و یک وبلاگ روی هر یک از وردپرس و بلاگفا.

برای تبدیل اعداد بالا به یک معیار ِ واحد که “تاثیر” وبلاگ را نشان بدهد، اگر تعداد مشترکان ِ گزارش شده توسط گوگل ریدر را در تعداد پست در روز ضرب کنیم این شکل حاصل می شود:

این اعداد در واقع معیاری از “تعداد افرادی که در روز حرف وبلاگ نویس را از طریق خوراک می شنوند” هستند. “الیزه” “پر تاثیر” ترین وبلاگ گروه است.

دیدیش و باقی قضایا

پیرو داستان تورنتو روندگی – جلسه بحث و گفتگو در باره رسانه‌های خودمانی این گزارش دیدیش و این یکی و این گزارش خوراک شمار را داشته باشید تا بیشتر صحبت کنیم.

کوچه ی وبلاگستان، سمت بانوان

zananblogss.jpgداستان انتخاب ِ “یکصد وبلاگ نویس زن” در پرشین بلاگ را شاید دیده باشید. گذشته از بحثهایی که در مورد ذات چنین رقابتی و بحثهای فنی ِ آن وجود دارد، اینجا نگاه مختصری می کنیم به ۲۰ بانوی وبلاگ نویس بالای لیست در لحظه ی نوشتن این پست. همین حالا لیست اینطور است:

علامت ِ خوراک کنار وبلاگ هایی آمده است که خوراک ِ فیدبرنری دارند.

جمع کردن اعداد و ارقام مربوط به این وبلاگ ها در دیدیش و خوراک شمار شکل زیر را می دهد. برای هر وبلاگ، ستون آبی تعداد مشترکین خوراک ِ فید برنری را نشان می دهد. ستونهای زرد و قرمز هم تعداد ِ لینکهای به اشتراک گذاشته و تعداد منابعی که ازاین وبلاگ لینک به اشتراک گذاشته اند را نشان می دهند (اعداد این دو ستون بیشتر اهمیت نسبی دارند تا مطلق).

lady_bloggers_graph.png

صدرنشینی زهرا و “دختر ترشیده” و موقعیت سلما و “ساحل سلامت” در لیست با این اعداد همبستگی خوبی دارند. اما حضور منیره و ویولت در بالای لیست و زیتون و “آوای موج” در پایین لیست نشان می دهند که این فرض کلی که وبلاگ های پرمشترک تر و بیشتر به اشتراک گذاشته شده محبوب تر هستند ممکن است همیشه درست نباشد.

باید دید آیا این لیست در روزهای بعدی تعداد بیشتری از بانوان وبلاگ نویس را در برمی گیرد یا خیر.

مرتبط: خوراک شمار: آیا از کنده ی وبلاگستان دودی بلند می شود؟

از دیگران: پست امین خیلی خواندنی است: وبلاگستان مدرن فکر میکنه کیه؟ یا بقول خودش،

بعضی وبلاگ نویسها باید در کمال تجدد به خود تکانی بدهند تا خودشان نیز مانند نوشته هایشان محبوب شوند

پرکاربرترین اتاقهای فرندفید فارسی کدامها هستند؟

با راه افتادن اتاق ها (room) در فرندفید، این ابزار دوست داشتنی عملا کارایی ِ دو چندان پیدا کرده. فقط برای یک مثال، عضو این اتاق بشید و از جوک های +۱۸ ی روزانه لذت ببرید.

خانمی میره خط مقدم و برمیگرده، بهش میگن چه کار مفیدی انجام دادی؟ دست میذاره رو شیکمش میگه: یه بچه عراقی اسیر کردم!

اما، در راستای داستانهای فرندفید، امروز لیست فرندفید فارسی بروز شد (۷۶۸ کاربر). این کاربران در ۳۲۲ اتاق عضو هستند، که ۷ تای برتر از نظر تعداد عضو ایرانی اینهاست:

rooms.png

مرتبط:

گفتم که کار روی پروژه ی “پروفایلر” (روند کار) رو شروع کردم. این پروژه از ارتباطات وبلاگستانی ها استفاده می کنه برای اینکه تصویر کاملتری از این جامعه حاصل بده. برای مثال، برای کاربر ِ نوعی “مجید”، که در بانک داده وجود داره، اینکه “مجید” در فرندفید با “سعید” رفیق ه، و یا اینکه “مجید” مطلبی از وبلاگ “فاطمه” به اشتراک گذاشته، به سیستم کمک می کنن که وجود “سعید” و “فاطمه” رو کشف کنه و رباتش رو دنبال اطلاعات بیشتر در مورد این کاربران بفرسته.

درحال حاضر ۷۱۷  وبلاگستانی در بانک داده حضور دارن و ۳۴۴۶ واسطه ارتباطی (توییتر، وبلاگ، خوراک اشتراکی، …) در سیستم ثبت شده اند. بزودی این اعداد بالاتر خواهند رفت.

دیروز نموداری اینجا بود که نشون می داد فرندفیدی ها از چه سرویس وبلاگ نویسیی استفاده می کنن (ببینید: پروفایلر، گام جدید در تهیه نقشه وبلاگستان). نظیر این نمودار رو در گزارش های هفتگی دیدیش هم داریم (مثال). از آنجا که پروفایلر اطلاعات رو از مسیر دیدیش و همینطور منابع دیگه جمع می کنه، بزودی نتایج پروفایلر کامل تر از دیدیش خواهند شد.

بعنوان یک نمونه ی کوچک ِ دیگه، اینجا نگاه می کنیم به ۱۰ سرویس برتر بین کاربران فرندفید فارسی.

ff_service.png

در این نمودار، قرمز سرویس های فیلتر شده و سبز سرویس های فیلتر نشده رو نشون می ده. ارغوانی سرویس هایی رو نشون می ده که یا وضعیت فیلترینگ ثابتی ندارند (مثل دلیشس) و یا مثل وبلاگ ها بصورت موضعی فیلتر شده اند.

پروفایلر، گام جدید در تهیه نقشه وبلاگستان

گفتم که کار روی پروژه ای رو شروع کرده ام به نام “پروفایلر”. در این پروژه، اطلاعات حاصل از دیدیش، خوراک شمار، کی به کیه، و کارهای ِ روی فرندفید در هم ادغام می شن تا نقشه گسترده ای از وبلاگستان تهیه بشه. در این نقشه هر وبلاگ نویس با یک کد مشخص می شه و به کمک رفتار ِ عمومی او، جامعه وبلاگستان و ارتباطاتش تحلیل می شن.

درحال نوشتن کد پروفایلر هستم (روند کار رو اینجا ببینید) و بعنوان ِ یک نگاه ِ دم دستی، این گراف رو کشیدم: آمار وبلاگهایی که در فرندفید توسط وبلاگ نویسان فارسی زبان ثبت شده اند.

blog_persian_friendfeed.png

 از بین ۵۵۶ وبلاگی که توسط ۷۱۷ عضو فارسی زبان فرندفید ثبت شده، ۱۷۱ تا روی وردپرس هستند (۳۰%)، ۱۲۲ تا روی بلاگ اسپات (۲۲%) و ۵۸ تا روی بلاگفا (۱۰%). جالب ه که نزدیک به ۱۸۶ وبلاگ روی هوست اختصاصی هستند (۳۳%). این اعداد این تئوری رو تقویت می کنه که،

وبلاگ نویسان وردپرسی از ابزارهای جدیدتر، مثل فرندفید، بیشتر استفاده میکنند

راجع به پروفایلر بیشتر حرف خواهیم زد.