نوشته هایی که درمورد ’ بالابین ’ هستند

بالاترین را با سرعت بالا مرور کنید – نسخه ۲/۳ نرم افزار بالابین

balabin_interface.jpg

نسخه ی ۲/۳ بالابین را از اینجا دانلود کنید. امکان اصلی اضافه شده در این نسخه تغییر آدرس بالاترین است. به این ترتیب می توان به دور از فیل+ترینگ و با سرعت بالا بالاترین را مرور کرد.

بطور خلاصه، بالابین این دو امکان را به شما می دهد:

۱- با اضافه کردن لیستی از کاربران و یا وب سایتهایی که می خواهید دنبال کنید، می توانید از جدیدترین لینکهای مربوط به آنها مطلع شوید (چیزی نظیر یک خوراک خوان).

۲- بالابین صفحات را در پس زمینه کش می کند. به این ترتیب می توانید بالاترین را با سرعت ۵ برابر تجربه کنید. این موضوع بخصوص بدلیل سرعت پایین بالاترین در درج رای اهمیت دارد.

روش کار:

 • فایل اجرایی را از اینجا بگیرید.
 • فایل را اجرا کنید. اگر بار اولی است که از این برنامه استفاده می کنید، از شما خواهد پرسید که آیا می خواهید فهرست کاربران پیش فرض از سرور خوانده شود. بگویید “بله”.
 • حالا به کمک این دکمه download.png از بالابین بخواهید که در بالاترین بدنبال لینکهای جدید برای شما بگردد. این کار ممکن است بسته به سرعت خط اینترنت شما و وضعیت سرور چند دقیقه طول بکشد.
 • اولین لینک روی صفحه است. رای بدهید، کامنت بگذارید، یا با این دکمه newwindow.png آن را در صفحه جدیدی ببینید.
 • به کمک این دکمه browse.png روی لینک بعدی بروید.
 • لیست کاربران و سایت ها را به کمک این دکمه settings.png تغییر بدهید. همینطور می توانید آدرس بالاترین را همینجا تغییر دهید. بصورت پیش فرض بالابین از https://balatarin.com استفاده می کند (برای دور زدن فیل+تر).

و اما بالابین

آخرین بار که اینجا صحبت ِ “بالابین” را کردیم حوالی نه ماه پیش بود (ببینید: بالاترین را با سرعت بالا مرور کنید – نسخه ۲/۲ نرم افزار بالابین). و این البته نشانه ی خوبی، یا شاید بدی، است برای اینکه زمان خیلی سریع می گذرد.

بالابین یک “خوراک خوان” است که امکان مرور سریع تر لینکهای بالاترین را به کاربر می دهد. علاوه براین، به کمک بالابین می توان کاربران ِ خاصی را دنبال کرد یا لینکهای فرستاده شده از فهرستی از وبسایت ها/وبلاگ ها را روی صفحه داشت (اینجا بیشتر بخوانید).

balabin.jpg

یکی دو هفته پیش رفیقی ایمیل زد که با فیل+تر شدن بالاترین بالابین هم دچار مشکل شده است. نسخه ی جاری بالابین (۲٫۲۱) قابلیت استفاده از آدرس های جایگزین را دارد اما برای تغییر باید کمی دست به آچار شد. دیروز هم متوجه شدم که در Wakoopa صفحه ای برای بالابین ساخته شده است.

این همه یعنی به زودی نسخه ی ۲٫۳ بالابین را اینجا می گذارم. تغییر اساسی این نسخه ساده سازی تغییر آدرس، برای دور زدن حضرت فیل، است. علاوه بر این کد ِ بالابین را، که با Delphi نوشته شده است، کمی بعدتر اینجا خواهم گذاشت.

اگر نظری یا اصلاحی برای اعمال در بالابین دارید بفرمایید.

balabin_interface.jpg

مدتی بود کار روی  بالابین متوقف شده بود، بیشتر بدلیل درگیریهای دیگه. اینجا می تونید نسخه ۲٫۲ رو دانلود کنید. بطور خلاصه، بالابین این دو امکان رو به شما می ده:

۱- با اضافه کردن لیستی از کاربران و یا وب سایتهایی که می خواهید دنبال کنید، می تونید از جدیدترین لینکهای مربوط به اونها مطلع بشید (چیزی نظیر یک خوراک خوان).

۲- بالابین صفحات رو در پس زمینه کش می کنه. به این ترتیب می تونید بالاترین رو با سرعت ۵ برابر تجربه کنید. این موضوع بخصوص بدلیل سرعت پایین بالاترین در درج رای اهمیت داره.

روش کار:

 • فایل اجرایی رو از اینجا بگیرید.
 • فایل رو اجرا کنید. اگر بار اولی ه که از این برنامه استفاده می کنید، از شما خواهد پرسید که آیا می خواهید سری کاربران پیش فرض از سرور خونده بشه. بگید “بله”.
 • حالا به کمک این دکمه download.png از بالابین بخوایید که بالاترین رو بگرده. این کار ممکنه چند دقیقه ای طول بکشه، بسته به سرعت سرور.
 • اولین لینک روی صفحه است. رای بدید، کامنت بگذارید، یا با این دکمه newwindow.png اون رو در صفحه جدیدی ببینید.
 • به کمک این دکمه browse.png روی لینک بعدی برید.
 • لیست کاربران و سایت ها رو به کمک این دکمه settings.png تغییر بدید.

بالاترین را با سرعت بالا مرور کنید – نسخه جدید بالابین

balabin_interface.jpg

اگر با بالابین کار کرده باشید، خبر دارید که این نرم افزار به شما این امکان رو می ده که کاربرانی رو که می خواهید و وبسایت/وبلاگهایی رو که می پسنیدد بسرعت پیدا کنید.

در نسخه جدید کارکرد جدیدی هم به این نرم افزار استفاده شده و اون کش کردن صفحات ه. به این ترتیب، در زمانی که شما صفحه ای رو می بینید، حداقل چهار صفحه دیگه در حال باز شدن هستند. این یعنی سرعت بالای ورق زدن بالاترین.

روش کار:

 • فایل اجرایی رو از اینجا بگیرید.
 • فایل رو اجرا کنید. اگر بار اولی ه که از این برنامه استفاده می کنید، از شما خواهد پرسید که آیا می خواهید سری کاربران پیش فرض از سرور خونده بشه، بگید “بله”.
 • حالا به کمک این دکمه download.png از بالابین بخوایید که بالاترین رو بگرده. این کار ممکنه چند دقیقه ای طول بکشه، بسته به سرعت سرور.
 • اولین لینک روی صفحه است. رای بدید، کامنت بگذارید، یا با این دکمه newwindow.png اون رو در صفحه جدیدی ببینید.
 • به کمک این دکمه browse.png روی لینک بعدی برید.
 • لیست کاربران و سایت ها رو به کمک این دکمه settings.png تغییر بدید.

بالابین ۲٫۰ – حل مشکل کندی بالاترین

balabin.png

فرض کنید شما لینکهای ۱۰۰ نفر و ۱۰۰ وبسایت رو در بالاترین یا دنباله دنبال می کنید. این یعنی روزی ۳۰۰-۴۰۰ لینک دارید که باید نگاه کنید. کاری که بالابین و دنبال تا به حال می کردند این بود که این لینکها رو برای شما پیدا می کردند و ۱۰تا ۱۰ تابرای شما بازشون می کردند. همچنان اما شما دو مشکل داشتید،

۱- باید ۳۰ تا ۴۰ بار کلیک می کردید تا لینکها برای شما باز بشن.

۲- باید صبر می کردید تا صفحات باز شن.

بالابین ۲٫۰، و نسخه نظیرش در دنبال، این مشکل رو حل می کنند.

بالابین ۲٫۰، بالاترین رو ورق می زنه. به این ترتیب که در زمانی که شما دارید صفحه ای رو می بینید و رای می دید، صفحات دیگر لود می شن. به این ترتیب، حالا هر لینک از شما فقط ۳-۴ ثانیه وقت خواهد گرفت.

تا چندروز دیگه بالابین ۲٫۰ رو منتشر می کنم. فعلا دوره تست رو می گذرونه.

در مورد سایت “دنباله” پیش از این اینجا حرف زدم (ببینید: دنباله: یک اتفاق مثبت).

از یک طرف برای دنبال کردن ِ دوستان دنباله ای و از طرف دیگه برای لذت بردن از برنامه نویسی مدولار، “بالابین” رو برای استفاده در دنباله توسعه دادم، و اسم “دنبال” رو روش گذاشتم. دوست داشتید کد “دنبال” رو اینجا ببینید. جدا لذت بخشه استفاده کردن دوباره از اشیایی که قبلا درست کردی.

“دنبال” هنوز یک کد آزمایشی ه. اگر با “بالابین” کار کردید، این برنامه هم دقیقا بهمون صورت کار می کنه. البته قسمت “سایتهای مورد اطمینان” هنوز کار نمی کنه (ببینید:نسخه جدید بالابین منتشر شد). در نسخه های بعدی اضافه خواهم کرد این امکان رو هم. نکته اساسی فقط اینه که “بالابین” و “دنبال” رو در یک دایرکتوری نریزید، این دو برنامه از فایلهایی به نام های یکسان استفاده می کنند.ico.png

مشکلی اگر بود مرحمت کنید ایمیل بزنید یا کامنت بگذارید.

دانلود کنید: فایل اجراییلیست ِ بسیار ابتدایی ِ نام کاربرها (این لیست رو بزودی تکمیل خواهم کرد).

بالابین ۱٫۹ منتشر شد

نسخه ۱٫۷ بالابین از Borland Database Engine (BDE) استفاده می کنه که ممکنه روی هر ماشینی نصب نباشه. عذر می خوام از این اشتباه. بی زحمت نسخه ۱٫۷۱ رو نصب کنید. این نسخه تمام قابلیت های نسخه قبلی رو بدون استفاده از بانک اطلاعات پیاده سازی می کنه.

لینکها:فایل اجرایی و نام کاربران (پیشنهادی)

جدا ایول به برنامه نویسی مدولار. این رو بر می داری اون رو می گذاری.

پس نوشت: نسخه ۱٫۹ رو همینجا دانلود کنید.

ممنون از دوست عزیز کاسپر که گوشزد کرد مشکل رو

نسخه جدید بالابین منتشر شد

نسخه ۱٫۷ بالابین رو از اینجا کپی کنید. فایل مشخصات کاربران رو هم از اینجا بگیرید.

تفاوت اساسی نسخه جدید با نسخه های قدیمی این ه که در این نسخه شما می تونید لیستی هم درست کنید از وبسایتهایی که می خواهید دنبال کنید، مثلا وبلاگ خودتون. بالابین علاوه بر لینکهای ِ دوستان شما، لینکهای این سایت ها رو هم برای شما میاره.

این آخرین نسخه بالابین ه که منتشر می کنم. می خواهم شروع کنم به کار روی پروژه “جویا”. در این پروژه، شما می تونید نرم افزار رو برای استفاده از وبسایتهای مختلف، نظیر بالاترین و دنباله، تنظیم کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد بالابین رو اینجا ببینید.

اگر مشکلی در راه انداختن بالابین داشتید بی زحمت خبر بدید.

اولین “هک” بالاترین

vahid_balatarin.pngتوضیح اول: “هک” اگر اشتباه نکنم جز معنی “حمله به یک سایت”، مثل بلایی که سر گناهکار اومده، به معنی “پیدا کردن کارکردهای مستند نشده سرویس های نرم افزاری” هم هست.

توضیح دوم: هکی که در این پست راجع بهش حرف می زنم بیشتر بدرد کسانی می خوره که دنبال برنامه نویسی معکوس بالاترین هستند، نظیر کاری که در “بالابین” می کنم.

توضیح سوم: “افتخار” این کشف هم مال “وحید آنلاین” ه، فحشش رو هم به خودش بدهید.

توضیح چهارم: تضمینی نداره همین فردا از کار نندازند این سوراخ رو.

و اما: آقایی/خانمی که شما باشید، وحید خان آنلاین علاقه عجیبی به سوراخ یابی داره (این پستش رو هم ببینید:میانبری برای دیدن نتایج اعلام نشده کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد). یکی دیگر از افتخارات ایشون “دریافت شناسه فاصله دار بالاترین” (Vahid Online در مقایسه با مثلا Kamangir) ه. اگر شما هم موندید که این یعنی چی، وحید توضیح می ده که “فعالیت این شناسه تنها توسط خدایگان بالاترین قابل رهگیری است”. اگر شما هم سوال دارید که “خوب که چی؟” در اینصورت از وحیدخان بپرسید به من هم بگید.

و اما این موضوع چه اهمیتی داره. برای یک نام کاربری عادی، مثل Kamangir، دسترسی به صفحات لینکها بسیار ساده است:

kamangir_balatarin_address.png

برای وحید اما این روش کار نمی کنه:

vahid_balatarin_address_bad.png

این یعنی کاربران بالابین تا به حال نمی تونستند لینکهای وحید رو دنبال کنند. با کشف جدید وحید اما، که یک استفاده مستند نشده از کد بالاترین ه، می شه از این آدرس استفاده کرد:

vahid_balatarin_address_good.png

نکته اساسی اینه که همین ساختار برای دیگر کاربرها کار می کنه:

kamangir_balatarin_address_۲.png

به این ترتیب تا زمانی که این سوراخ بسته نشده، می تونید وحید رو بعنوان vahid+online در بالابین اضافه کنید و لینکهاش رو دنبال کنید.

سوال اساسی البته هنوز اینه که، جدا چرا اینکار رو کردی وحید؟

زندگی زیرپوست وبلاگستان

این روزها بخش زیادی از زندگی وبلاگی ام در لایه های زیری وبلاگستان می گذره. به خاطر پروژه های “کی به کیه؟” و “بالابین” حسابی درگیر اطلاعات درآوردن از انواع و اقسام صفحه html هستم. یکجورایی مثل فیلم ماتریکس می مونه.

balatarin_change_code.png

یکی دو روزی بود بخشی از بالابین از کار افتاده بود. علت، یک تغییر کوچک در کد بالاترین بود که باعث می شد تابعی که صفحات بالاترین رو parse می کنه مشکل دار شه. دقیق تر بگیم، مشکل تغییر در خطی بود که اینجا highlight شده. روی سطح، حاصل ِ این داستان نشون داده نشدن تعداد کلیک روی هر لینک ه.